Доматите често страдат от мана, която първо прави плодовете твърди, а след това те стават по-меки и се развалят. В този случай вредната инфекция може да унищожи цялото растение.
Опитните градинари знаят как да предпазят доматените насаждения с помощта на един напълно безвреден тор. Той се приготвя на основата на кефир.
Тор от кефир против мана по доматите
Ако кефирът е пресен, той ще осигури защита срещу мана за дълъг период от време. Този млечен продукт трябва да се смеси в кофа с вода в съотношение 1 литър кефир към 5-7 литра вода. С тази смес пръскаме доматите 2 седмици след засаждането на разсада на постоянно място. След това растенията се третират с разтвор на кефир всяка седмица.
Растенията, които трябва да засадите до доматите - реколтата няма да има прибиране
За да се предотврати появата на неприятеля, в студено и дъждовно лято доматите се пръскат с вещества, съдържащи мед. Пръскайте веднъж на всеки две седмици: първо - разсада, след това - преди да ги засадите на открито, последният път - 2 седмици след засаждането.
Но ако това не е направено и забележите първите признаци на късна болест, третирайте храстите с 10% разтвор на готварска сол. Този метод насърчава образуването на защитен филм върху плодовете, който ще предотврати проникването на гъбичките, причинителят на болестта.
Други начини за торене на доматите против мана
Две седмици след засаждането на доматения разсад се прилага първото комплексно торене с малко количество азот, което помага на растенията да придобият сила и да образуват сочни листа, както и калий, фосфор и микроелементи. Излишъкът от азот на този етап от вегетационния период може да провокира буен растеж на зеленина, но за сметка на това настъпва по-късно плододаване.
Друг начин за торене - разредете половин литър оборски тор в кофа с вода, добавете супена лъжица тор със съдържание на азот. Изразходва се по 0,5 литра от този тор за поливане на всяко растение.
Разрдете 1 кг оборски тор с три литра вода и оставете сместа да ферментира 3 дни. Разредете първоначалния концентрат с чиста вода 1:10, добавете 1 супена лъжица суперфосфат на гранули и чаена лъжичка калиев сулфат към всяка кофа готов тор. Разходът е 0,5-0,7 литра разтвор за всеки храст.
Пригответе зелен тор, като напълните 2/3 от варел с нарязани плевели и окосена трева и долеете чиста вода. Оставете органичната материя да ферментира на топло място за 12-14 дни. Разбъркайте концентрата, разредете 2 литра от него в кофа вода. Изсипете по 1 литър от готовия разтвор във всеки корен.
Торене на доматите - кога и как се прави, за да приберете по 20 кг реколта от корен